اخبار

معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران خبر داد:

طرح امکان سنجی و بررسی کشت پنبه با استفاده از لجن حاصل از فرآیند تصفیه

طرح امکان سنجی و بررسی کشت پنبه با استفاده از لجن حاصل از فرآیند تصفیه
معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران از بررسی امکان استفاده از لجن تصفیه خانه فاضلاب جنوب در کشت پنبه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت فاضلاب تهران، مسعود رضا ثامنی با اشاره به لزوم فرهنگ سازی و کسب تجربه استفاده از لجن به عنوان کود برای محصولات کشاورزی، گفت: اجرای طرح کشت پنبه با استفاده از لجن در قالب پروژه ایی تحقیقاتی در حالی انتخاب شد که این محصول(پنبه) به طور معمول به عنوان کشت اول پیش از غلات سبب کاهش آلاینده های احتمالی می شود.
وی در ادامه افزود: در منطقه ورامین و گرمسار که در محدوده تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران هستند بخش زیادی از اراضی زیر کشت پنبه است و دوره کشت این محصول کمتر از شش ماه است. 
به گفته ثامنی این طرح توسط دفتر ساماندهی جامدات زیستی شرکت و با همکاری دفتر پژوهش معاونت بهره برداری و با مشاور دکتر عرب سلمانی از اداره کل پنبه و دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در اردیبهشت ماه امسال در زمینی به مساحت یک هزار متر مربع در ضلع جنوبی تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران آغاز شده است.
ثامنی در ادامه گفت: پس از طی مراحل آماده سازی شامل شخم زنی، تسطیح، کرت بندی، و تیمارهای مختلف از لجن پوشیده شده و کاشت دانه های پنبه در خرداد ماه وارد مرحله داشت شد.
شرکت فاضلاب علاوه بر تلاش برای جلب نظر کارشناسان حوزه کشاورزی، امیدوار است با انجام آزمایش هایی بر روی محصول و بخش های مختلف گیاه و هچنین خاک (در قبل و بعد از کاشت) به نتایج قابل توجهی برای مجری طرح پنبه کشور و تصمیم گیرندگان حوزه کشاورزی در خصوص استفاده از جامدات زیستی تولیدی در تصفیه خانه های فاضلاب برسد.
 
۲۶ تیر ۱۴۰۰ ۱۱:۴۲

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید