اخبار

مدیر دفتر تجهیز شرکت فاضلاب تهران خبر داد:

برنامه جامع جایگزینی پساب تصفیه خانه های فاضلاب با آب چاه

برنامه جامع جایگزینی پساب تصفیه خانه های فاضلاب با آب چاه
مدیر دفتر تجهیز منابع مالی شرکت فاضلاب تهران از تدوین برنامه جامع تامین آب شهرداری ها و صنایع و جایگزینی آب مصرفی آنها با پساب با کیفیت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فاضلاب تهران، مینا رفعتی در این باره اظهار کرد: با وجود بحران کم آبی، پایین آمدن سطح آب های زیر زمینی و فرونشست ها در سطح شهر تهران موضوع جایگزینی پساب با آب چاه ها قبل از اینکه این ذخایر به پایان برسد بایستی مورد توجه قرار گیرد.

رفعتی با اشاره به اینکه طبق بخشنامه جدید وزیر نیرو مسئولیت برنامه ریزی برای فروش پساب تصفیه خانه های فاضلاب شهری به شرکت های آب و فاضلاب واگذار شده است، گفت: بر این اساس علاوه بر موضوع جمع آوری، دفع بهداشتی و تصفیه فاضلاب، موضوع برنامه ریزی برای پساب تصفیه خانه های فاضلاب شهر تهران که تاکنون 30 تا 40 درصد پیشرفت داشته است، از اولویت های شرکت فاضلاب تهران است.

مدیر دفتر تجهیز شرکت فاضلاب تهران ضمن اشاره به تصفیه حدود 17 میلیون متر مکعب فاضلاب در سال توسط تصفیه خانه های فاضلاب محلی در داخل شهر تهران، گفت: در گام نخست برای فروش این حجم از پساب دفتر تجهیز با شهرداری های مناطق تهران مکاتباتی داشته تا با کمترین هزینه پساب شش تصفیه خانه محلی را برای آبیاری فضای سبز و جنگل کاری درون شهری و بیرون شهری در اختیار شهرداری قرار دهد.

رفعتی با بیان اینکه پس از برگزاری جلسات با شهرداری ها پیش نویس تفاهم نامه واگذاری پساب برای آنها ارسال شده است، گفت: در حال حاضر 4 میلیون متر مکعب پساب تصفیه خانه فاضلاب شهرک غرب به شهرداری منطقه 2 و  یک میلیون متر مکعب آن به برج میلاد تحویل داده می شود و برای فروش پساب سایر تصفیه خانه های محلی از جمله تصفیه خانه اکباتان به شهرداری منطقه 5 نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

وی در ادامه به تصفیه خانه های متمرکز شهر تهران مانند تصفیه خانه فاضلاب جنوب  و تصفیه خانه غرب اشاره کرد و گفت: علاوه بر تصفیه خانه های محلی، دفتر تجهیز برنامه ریزی مدون و بلند مدتی تا سال1404 برای فروش پساب تمامی تصفیه خانه های فاضلاب در حال بهره برداری مانند شش مدول تصفیه خانه فاضلاب جنوب با ظرفیت تصفیه 210 میلیون متر مکعب فاضلاب در سال و یا تصفیه خانه های در حال احداث مانند تصفیه خانه فیروزبهرام که در سال آینده به بهره برداری می رسد، دارد.

رفعتی افزود: با توجه به مکاتباتصورت گرفته با معاونت خدمات شهری شهرداری تهران و سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران ، تا سال 1404 در حدود 110 میلیون مترمکعب پساب برای آبیاری  فضای سبز مناطق 22 گانه مورد نیاز شهرداری تهران است و شرکت فاضلاب این حجم پساب را از طریق پساب تصفیه خانه های محلی، فیروزبهرام، شمال غرب و جنوب غرب که تا 1404 وارد مدار بهره برداری می شوند، تامین خواهد کرد.

به گفته رفعتی علاوه بر واگذاری پساب به شهرداری برای آب مورد نیاز فضای سبز شهری، واگذاری پساب از طریق کوتاه ترین خط انتقال پساب به شهرک های صنعتی و صنایع اطراف تهران و در محدوده تصفیه خانه های فاضلاب  نیز در دستور کار دفتر تجهیز منابع شرکت فاضلاب تهران قرار دارد.

گفتنی است شهرداری بعد از تکمیل و راه اندازی خط انتقال پساب تصفیه خانه های فاضلاب موظف است آب مصرفی خود را از پساب تامین کرده و به تدریج اینگونه چاه ها از مدار خارج می شوند.

۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۱۴

اظهار نظر

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.