اخبار

در تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران برگزار شد

کارگاه آموزشی برنامه ایمنی فاضلاب

کارگاه آموزشی برنامه ایمنی فاضلاب
کارگاه آموزشی بین بخشی برنامه ایمنی فاضلاب در محل تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت فاضلاب تهران، کارگاه آموزشی برنامه ایمنی فاضلاب در شهر های پایلوت ارومیه، اصفهان، مشهد و همدان با حضور کارشناسان ایمنی و محیط زیست استانداری ها، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت های آب و فاضلاب و آب منطقه ایی شهرهای مجری برنامه در تصفیه خانه فاضلاب تهران برگزار شد.

براساس این گزارش آقایان مهندس عباسعلی مصرزاده معاون بهره برداری شرکت فاضلاب تهران، مهندس بهنام وکیلی مدیر نظارت بهبود روش های بهره برداری فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور،مهندس جهانی  شرکت مدیریت منابع آب، مهندس خدارحمی دفتر محیط زیست و سلامت غذا وزارت جهاد کشاورزی، مهندس رستمی دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست از سخنرانان این کارگاه در روز نخست بودند.

عباسعلی مصرزاده در آغاز این کارگاه آموزشی به جایگاه تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران اشاره کرد و گفت: تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران بعنوان بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب در سطح کشور در حال حاضر با 6 مدول 525 هزار نفری در دست بهره برداری می باشد.

وی در ادامه گفت: بیش از 7 مترمکعب در ثانیه پساب مطابق با استانداردهای محیط زیست در این تصفیه خانه تولید و توسط کانالی به طول 42 کیلومتر به اراضی کشاورزی دشت ورامین منتقل می شود.

مصرزاده تاکید کرد: امروز کشاورزی دشت ورامین وابسته به کارکرد این تصفیه خانه است چراکه در گذشته بخشی از حقابه اراضی کشاورزی دشت ورامین از چاه های حفر شده در اراضی ری بوده و بخش عمده آن از رودخانه جاجرود تامین می شد اما در طول این سال ها با احداث سد بر روی رودخانه جاجرود برای جبران کمبود آب شرب شهری تهران ناگزیر به این سمت و سو رفتیم که کل آب را برای آب شرب شهر تهران اختصاص دهیم و به طبع آن کشاورزان ورامین کمترین سهمی از این آب داشتند.

وی ادامه داد: در گذشته مقرر شد بالغ بر 40 مترکعب در ثانیه به 60 هزار هکتار اراضی ورامین اختصاص پیدا کند اما امروز کل پساب (7 متر مکعب بر ثانیه) تصفیه خانه از طریق کانال تهران منتقل می شود.

مصرزاده افزود: طرح این موضوعات برای اشاره به اهمیت تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران از بعد اقتصادی، اجتماعی و امنیتی است. از هر نظر شهر تهران مکان حساسی است و کوچکترین مشکل در نگهداری و راهبری این تصفیه خانه می تواند چالش عمده ایی در شهر تهران ایجاد کند.

مصرزاده یادآور شد: با تلاش همکاران بالغ بر 20 هزار تجهیز و دستگاه در این سایت مشغول به کار است تا بتوانند 7 مترمکعب پساب استاندارد را به طبیعت تحویل دهد.

معاون بهره برداری شرکت فاضلاب تهران در ادامه گفت: علی رغم تحریم ها عملکرد تصفیه خانه در وضعیت بسیار خوبی است این مجموعه توانسته به سمت بومی سازی تجهیزات رفته و با استفاده از دانش شرکت های دانش بنیان و مجموعه متخصصین کشوری به سمت حداقل وابستگی به صنعت خارجی حرکت کند.

مهندس وکیلی مدیرکل دفتر نظارت بر بهبود روش های بهره برداری فاضلاب شرکت مهندسی نیز به  وضعیت فاضلاب کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 51 درصد از کل جمعیت کشور تحت پوشش خدمات فاضلاب قرار دارند که 31 میلیون و 700 هزار نفر را شامل می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر رقم احداث تصفیه خانه ها نسبت به اجرای شبکه های جمع آوری فاضلاب عقب تر است، گفت: میان آمار شبکه های در مدار و تصفیه خانه های در مدار فاصله ایی وجود دارد. در حدود 65 هزار و 400 کیلومتر شبکه فاضلاب و کلکتور در کل کشور اجرا شده و حدود 7 میلیون و 600 هزار انشعاب فاضلاب نصب شده است و 216 تصفیه خانه فاضلاب در کل کشور در مدار بهره برداری است.

به گفته وکیلی 100 تصفیه خانه فاضلاب در کشور در دست ساخت است و در حدود 27 تصفیه خانه فاضلاب تا پایان امسال افتتاح خواهد شد. ظرفیت در دست بهره برداری تصفیه خانه های فاضلاب کشور حدود 3میلیون و 600 هزار متر مکعب در شبانه روز است که نسبت به ظرفیت اسمی پایین تر است.

وکیلی خاطر نشان کرد: حدود 330 شهر از شهرهای کشور دارای تصفیه خانه فاضلاب است و نزدیک به یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب پساب تولید می شود.

وکیلی با اشاره به اینکه بیشترین تصفیه خانه های کشور از نظر نوع فرآیند تصفیه لجن فعال است گفت: در حدود 48 تصفیه خانه برکه ایی در نقاط مختلف کشور داریم و 39 تصفیه خانه لاگونی وجود دارد.

مدیر نظارت بهبود روش های بهره برداری فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در مقایسه ایی میان تعداد تصفیه خانه ها در گذشته و در حال حاضر گفت: اگر بخواهیم مقایسه ایی از زمان تاسیس تصفیه خانه های فاضلاب داشه باشیم باید اشاره کنم از 15 تصفیه خانه در سال 68 در حال حاضر به 216 تصفیه خانه رسیده اییم و از 2 میلیون و 400 هزار نفر به 31 میلیون جمعیت تحت پوشش رسیده ایم .

به گفته وکیلی در حال حاضر نحوه تخصیص پساب ها و مصارف آن به این صورت است که در کشاورزی 48 درصد، در آبیاری و فضای سبز حدود 4درصد، در بخش تخلیه به آبهای سطحی حدود 44 درصد و تغذیه آهای سطحی  2.5 درصد از پساب ها استفاده می شودو کمترین سهم را صنعت دارد که شاید به نیم درصد هم نمی رسد.

استان همدان از استانهای پیشرو در تخصیص فاضلاب به بخش صنعت می باشد.

وکیلی در ادامه گفت:در یک مقایسه کلی از 7 میلیارد مترمکعب آب که در سال تولید می شود حدود 1 میلیارد و 200 میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده داریم که بایستی70 درصد آن به چرخه مصرف بازگردد.

وی در ادامه آماری از میزان جمعیت تحت پوشش، اجرای شبکه های فاضلاب و تصفیه خانه ها در استان های مجری برنامه ایمنی فاضلاب (همدان،مشهد، ارومیه، اصفهان) در این کارگاه آموزشی ارائه داد.

کارگاه آموزشی ایمنی فاضلاب توسط شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و مرکز سلامت محیط کار در معاونت بهداشت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در روزهای 11 و 12 شهریور ماه برگزار شد.

 

۱۲ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۱۵

اظهار نظر

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.