اخبار

کنترل برخط خطوط و شبکه های فاضلاب شهر تهران با استقرار سیستم اسکادا

کنترل برخط خطوط و شبکه های فاضلاب شهر تهران با استقرار سیستم اسکادا
معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران از راه اندازی مرکز کنترل برخط عملکرد و وضعیت خطوط انتقال، شبکه های جمع آوری و تصفیه خانه های فاضلاب شهر تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فاضلاب تهران، مسعودرضا ثامنی با اشاره به اهمیت بکارگیری سیستم های کنترل هوشمند در بهبود بهره برداری از تاسیسات فاضلاب،گفت: به کمک تجهیزات ابزار دقیق، اطلاعات ثبت شده کمی و کیفی در هر یک از ایستگاه های مستقر در تصفیه خانه ها، شبکه های جمع آوری، خطوط اصلی و انتقال فاضلاب، بصورت مستمر و در لحظه از طریق بسترهای ارتباطی به مرکز  اسکادا ارسال می شود.

وی در ادامه افزود: با دریافت لحظه ای اطلاعات مسیرهای عبوری فاضلاب در شبکه های جمع آوری و خطوط انتقال فاضلاب شهر تهران در مرکز اسکادا، این داده ها در این مرکز مورد پایش و کنترل مستمر قرار خواهد گرفت.

ثامنی با بیان اینکه اجرای پروژه اسکادا در دو بخش ساختمانی  و تجهیزاتی در دستور کار شرکت فاضلاب قرار دارد، افزود: ساختمان مرکز اسکادا با مساحت حدود 2هزار و 300 متر مربع در دو طبقه در سایت تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران جانمایی شده است.

به گفته ثامنی عملیات اجرایی این سازه  بصورت طرح و ساخت (EPC) از ابتدای سال 97 با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد ریال آغاز شده است و تاکنون بیش از 65 درصد پیشرفت داشته است.

ثامنی با اشاره به اهمیت رعایت نکات ایمنی ساختمان به لحاظ پدافند غیر عامل در این سازه گفت: در طراحی این سازه ملاحظات معماری مانند قاب خمشی بتنی ویژه مد نظر قرار گرفته است و در معماری ساختمان نیز  ضمن رعایت موارد زیبا شناختی، تخصیص فضاها و دسترسی ها، متناسب با فعالیت  شبانه روزی مرکز لحاظ شده است.

این پروژه در بخش تجهیزات، در مرحله مناقصه عمومی و انتخاب پیمانکار قرار دارد.

سامانه های اسکادا برای نظارت یا کنترل فرایندهای شیمیایی، سامانه های آبرسانی و جمع آوری فاضلاب شهری، کنترل تولید و توزیع انرژی الکتریکی در شبکه توزیع برق سراسری و در خطوط نفت و گاز استفاده می‌شود.

۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۹

اظهار نظر

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.