اخبار

بازدید اعضای شورای اسلامی شهر تهران از پروژه های شرکت فاضلاب تهران

بازدید اعضای شورای اسلامی شهر تهران از پروژه های شرکت فاضلاب تهران
رئیس و چهار عضو شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز از تصفیه خانه فاضلاب و تونل فاضلابرو در غرب تهران بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت فاضلاب تهران، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، زهرا نژاد بهرام عضو هیات رییسه شورای شهر تهران، محمد سالاری رییس کمیسیون معماری شهرسازی شورای شهر تهران، مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران و شهربانو امانی رئیس کمیته ایمنی و حمل و نقل شورا صبح امروز چهارشنبه از تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران و تونل فاضلابروی غرب بازدید کردند.

رئیس شورای شهر تهران در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه روند پیشرفت ساخت این پروژه خوب بوده و با تاخیر کمی در حال تکمیل  است و با توجه به  اینکه اعتبارات مالی خوبی برای آن فراهم شده  می‌توان امید داشت این پروژه به موقع انجام شود.

محسن هاشمی افزود: آنچه درباره اجرای شبکه فاضلاب دارای اهمیت است ایجاد تصفیه‌خانه‌های محلی است که برای تهران ۱۲ تصفیه خانه محلی پیش‌بینی شده که باید جانمایی شوند و زمین در اختیارشان قرار گیرد تا با استحصال آب بتوانیم آب و پساب را در همان محدوده مصرف کنیم و اینگونه آب دوباره به سفره های آب زیر زمینی تزریق می شود.

براساس این گزارش محمدرضا بختیاری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز با اشاره به تولید فاضلاب در شهر تهران گفت: میزان فاضلاب تولیدی استان تهران در افق 1410 معادل یک میلیارد و 100 متر مکعب خواهد بود که از این میزان 800 میلیون متر مکعب آن تنها در شهر تهران است.

وی در ادامه افزود: هم اکنون 75 درصد شبکه فاضلاب شهر تهران توسط شرکت فاضلاب تهران اجرا و عملیاتی شده است به طوری که از 9 هزار کیلومتر شبکه طراحی شده 7 هزار کیلومتر آن تکمیل شده است و در بخش تصفیه خانه ها 12 نقطه تهران برای احداث تصفیه خانه های (متمرکز) جانمایی شد که البته تصفیه خانه های فاضلاب زرگنده، قیطریه و سایر تصفیه خانه های فاضلاب محلی شهر تهران از قبل وجود داشته است.

بختیاری تصریح کرد:  تصفیه خانه هایی که توسط شرکت فاضلاب تهران طراحی و احداث شده است یکی تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران است که واحدهای 1تا6 اجرا و به بهره برداری رسیده است و این تصفیه خانه با ظرفیت نهایی تصفیه 12 مترمکعب بر ثانیه در مدار قرار دارد و همچنین عملیات اجرایی واحدهای 7و8 این تصفیه خانه  نیز تا مهر ماه امسال آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران به تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران اشاره کرد و گفت: تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران مناطق شمال غرب و غرب تهران را تحت پوشش قرار خواهد داد که جمعتی معادل 2 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت تحت پوشش این تصفیه خانه قرار خواهند گرفت.

این مقام مسول با اشاره به اینکه حدود 20 الی 22 درصد از فاضلاب کل کشور در تهران تولید می شود، خاطر نشان کرد: مصرف آب شرب کل کشور به طور سالانه شش میلیارد و 700 میلیون متر مکعب است که یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب آن در استان تهران است که ازاین میزان مصرف آب شرب در استان تهران، یک میلیارد و 60 میلیون آن مصرف شهر تهران است.

بختیاری اجرای شبکه فاضلاب را با توجه به این حجم آب شرب مصرفی در شهر تهران با اهمیت دانست و گفت:توافقاتی با شهرداری داشتیم که 70 میلیون مترمکعب فضای سبز شهر در پارک ها که شهروندان مستقیم با آن در ارتباط هستند از منابع آب زیرزمینی باشد و مابقی نیاز خود را در پارک هایی مانند لویزان، سرخه حصار و حاشیه اتوبان هاباید از پساب تامین نمایند.

وی ضمن درخواست از اعضای شورای اسلامی شهر تهران برای الزام شهرداری از پساب تولیدی تصفیه خانه های فاضلاب شهر تهران گفت: شهرداری تهران باید مصرف پساب را جایگزین آب مصرفی کند چرا که با اجرای طرح فاضلاب تهران دیگر آبی برای استفاده در فضای سبز نخواهد بود و با تکمیل طرح فاضلاب تهران فقط در دو مورد یکی 70 میلیون مترمکعب شهرداری تهران و دیگری 300 میلیون آب شرب، از منابع آب زیرزمینی استفاده خواهد شد.

بختیاری برنامه ریزی مناسب را راه حل اجرایی این رویکرد در افق 1410 دانست و گفت: پساب تولیدی توسط تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران تامین کننده حق آبه کشاورزان در جنوب تهران و دشت ورامین خواهد بود.

بختیاری ضمن تشکر ویژه از همراهی شورای اسلامی شهر تهران در پروژه های آب و فاضلاب استان تهران، گفت: کل پروژه فاضلاب در شهر تهران تا 5 الی 6سال آینده تکمیل می شود که اگر این اتفاق بیفتد به عبارتی 20 درصد فاضلاب کل کشور جمع آوری و تصفیه می شود و کار بسیار بزرگی است باید اشاره شود متوسط  اجرای شبکه فاضلاب در شهر تهران 75 درصد و در استان تهران 12 درصد است.

همچنین مرتضی عزالدین مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص پیشرفت پروژه فاضلاب تهران به موضوع لایحه ایی که بنا است در هفته آینده در صحن شورای اسلامی شهر تهران مطرح شود، اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش 5 برابری هزینه های اخذ مجوز حفاری نسبت به سال 96، این شرکت درخواست تخفیف 50 درصدی در مجوز حفاری را دارد تا 2 هزار کیلومتر باقی مانده از شبکه فاضلاب شهر تهران را تا چند سال آینده تکمیل کند.

عزالدین با اشاره به هزینه 500 هزار تومانی مجوز حفاری در شهر تهران  برای پروژه فاضلاب افزود:هزینه یک متر لوله گذاری شبکه فاضلاب شامل خرید لوله، حفاری و ترمیم حدود 400 هزار تومان است نزدیک به تعرفه ایی که برای اخذ مجوز حفاری در نظر گرفته شده است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به حجم لوله گذاری در شهر تهران تکمیل هرچه سریع تر طرح فاضلاب تهران حمایت شورای شهر را می طلبد.

گفتنی است صفا صبوری دیلمی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران نیز در این بازدید حضور داشت.

 

۱۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۹

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.